Přeskočit na hlavní obsah
Švédsko

Na dva elitní týmy nejsou peníze a ženy mají přednost. Muži Thorengruppenu v SSL skončí

Michal Dannhofer

13.1.2025

Další nečekaná zpráva přišla ze Švédska. Mužský tým Thorengruppenu dohraje tento ročník švédské nejvyšší soutěže a poté pravděpodobně ukončí svou činnost, oznámil výkonný výbor organizace. Pro aktuálně osmý tým nejvyšší soutěže se jedná o velkou ránu, prožívá totiž jednu ze svých nejlepších sezon. Ženy Thorengruppenu jsou výkladní skříní švédského ženského florbalu a vítězí napříč všemi soutěžemi, jejich mužští kolegové si ale pravděpodobně budou muset hledat nové angažmá. „Finanční podmínky pro hraní švédské nejvyšší soutěže v mužské i ženské kategorii neexistují. Pokud se něco zásadního nestane, tato sezona bude poslední pro mužský tým v nejvyšší soutěži,“ oznámil minulý týden Výkonný výbor organizace. Z dalšího vyjádření vyplývá, že ženský tým dostal přednost. „Pokud se nestane něco zásadního, čímž myslím sponzorský příspěvek v řádech několika milionů, tak není možné mít ženský a mužský tým v nejvyšších soutěžích,“ vysvětlil Christoffer Hald z Výkonného výboru. „Bylo to extrémně smutné rozhodnutí, ale chceme zdůraznit, že se jedná pouze o mužský tým, investice do ženského týmu bude pokračovat,“ píše se dále v klubovém vyjádření. „Bylo důležité sdělit nejpravděpodobnější scénář všem zainteresovaným,“ uvádí Výkonný výbor. „Současná sezóna ohrožena není, budeme v ní pokračovat, jak bylo naplánováno,“ píše se také ve vyjádření Teamu Thorengruppen. Na závěr ještě jedna odbočka k ženskému týmu. Ten totiž před lety vznikl - z dnešního pohledu poměrně paradoxně - tak, že domovská organizace IKSU jej už nemohla finančně podporovat. Téměř celý ženský tým tak přešel pod Thorengruppen, který shodou okolností právě postoupil do ženské SSL...