Přeskočit na hlavní obsah
Superliga

Kde je hranice? Otevřený dopis diváka a trenéra mládeže Bohemians

Tomáš Rambousek

24.2.2015

Redakce florbal.cz obdržela otevřený dopis od diváka a trenéra mládežnického týmu Bohemians. Zveřejňujeme jej v plném znění. Kde je hranice? Vážení pánové Šolci, Furmánku a delegáte Zimo, rád bych znal odpověď na otázku vyvedení Michala Jedličky z haly Na Děkance. Seděl jsem vedle pana Jedličky a brankáře Mladé Boleslavi Davida Rytycha během utkání Bohemians proti Pardubicím (22. 2. 2015) a nepřišel na důvod, proč pan Jedlička musel opustit halu. V hale nastaly emoce v čase 27:51, kdy se hostující hráč Radek Krajcigar ohnal nohou po hráči Bohemians (bylo to přímo pod místem, kde jsem seděl, a řekl bych, že ho surově kopl). Bylo to po odpískání a měla přijít červená karta. Hráč byl ale potrestán 5 minutami. Pak hráli Bohemians přesilovou hru. V rohu u mantinelu v útočném pásmu došlo k dohrání souboje a ozval se výkřik z publika (ne od pana Jedličky): „To je florbal a ne sumo!“ Rozhodčí přerušil utkání a nechal vyvést pana Jedličku. Na tribunu přišla slečna Blažková a pan Zima. Vy, pane Zimo, jste řekl panu Jedličkovi: „Vypadni okamžitě z haly!“ To u mě není slušné chování. Florbalu se věnuji asi osm let, od doby, kdy ho začal hrát můj syn. Jsem bývalý vrcholový sportovec, hrál jsem volejbal. Nikdy jsem neměl beránčí povahu. Rozhodčí Sysala by mohl vyprávět (bývalý ligový a mezinárodní rozhodčí). Vždy jsem ale dbal na férovost. To, co se stalo, mi přijde jako hon na čarodějnice - a tou čarodějnicí je Michal Jedlička. Znám Vaši odpověď. Jedlička teď neřval, no a co, řval jindy. O mně si řeknete, je to poplašený strejda, co nám do toho chce kecat. To opravdu nejsem. Dva roky jsem dělal ve FBŠ Bohemians vedoucího složky extraligových žen. Nyní pracuji s dorostenci a jezdím jako vedoucí družstva bohemácké juniorky. Jsem trenér licence „ C“ a béčko si nedělám z časových důvodů. Také se jako divák a trenér zúčastňuji extraligových zápasů mužů a žen, a nejen těch, kde hrají Fbš. Pozoruji dost často rozevírající se nůžky mezi kvalitou hráčů na jedné straně a rozhodčích na druhé. Hráči trénují čtyřikrát týdně, mají dost těžkou fyzickou přípravu. Oproti tomu rozhodčí plnící nějaké fyzické testy dost často trpí nadváhou; nechci jmenovat, stačí objet pár zápasů. Je tedy na zamyšlení, co vlastně chceme. Mrzačit hráče nekompetencí posuzování tvrdých zákroků, nebo kvalitní hráče chránit, mít kvalitní reprezentační týmy a získávat medaile na nejvyšší úrovni? To ale nejde bez kvalitních rozhodčích, delegátů a trenérů. Pan Jedlička je sice pošuk, ale kvalitní trenér určitě je. Pokud vím, tak dvojice rozhodčích Černý, Janoušek s ním problémy nemá a vždycky mu dokáže domluvit. Ale bohužel, oni jsou mezi našimi rozhodčími jiná liga. Zamyslete se nad tím, co se v hale vlastně stalo, jestli to není náhodou všechno zásluha rozhodčích. Trenér může krotit pouze emoce na lavičce, ale emoce publika, ty jdou většinou za tím, kdo utkání vede a jak. Pavel Krbec Zatím ještě trenér mládeže FBŠ Bohemians