Přeskočit na hlavní obsah
Reprezentace juniorů

Každý upozadil své ego, hlásil zlatý gólman Jurco. Pustí si zápasy zpětně?

Gustav Ondrejčík

29.8.2021

V uplynulé sezoně ve střešovickém Tatranu kryl záda svým kolegům, na mistrovství světa juniorů se však zaskvěl ve skvělé formě. Tomáš Jurco byl v semifinále a finále klíčovou postavou českého mužstva a po finálovém zápase člen all stars týmu oprávněně přijímal gratulace ze všech stran. Velkou měrou totiž přispěl k obhajobě juniorského zlata! "Nemám slov, jsme mistři světa, to se pěkně poslouchá. Obhájili jsme titul a splnili cíle, které jsme si dali. Sice to ze začátku cyklu nevypadalo tak, jak by si asi každý představoval, ale dokázali jsme se zvednout a důležité je, co jsme předvedli teď," řekl po finálovém duelu, který Češi vyhráli nad Finskem 4:3. Přitom v prvním vzájemném duelu Češi na Finy nestačili. "I ve skupině jsme s nimi nehráli špatně, mělo to podobný průběh. Spíš jsme ale udělali chyby, které Fini potrestali. Teď jsme se je snažili neudělat," porovnal oba dva střety se Seveřany. Jaké byly podle 17letého brankáře klíčové faktory, které vedly k českému triumfu? "Na prvním místě týmovost. Každý odvedl to, co měl, a každý upozadil své ego," byl si Jurco jistý. A zároveň přiznal, že mužstvu se náramně hodili dva hráči, kteří už měli zkušenost s juniorským šampionátem. "Neskutečně nám pomohli nejen na hřišti, ale i mimo něj," připomněl přínos kapitána Filipa Formana a Matěje Havlase. V semifinále se Švédskem i ve finále s Finskem Jurco předvedl několik parádních a efektních zákroků. Podívá se na své výkony zpětně? "Trošku jsem nad tím přemýšlel, ale uvidíme, jestli bude vůbec čas. Už začíná škola, takže ho moc nezbyde," pousmál se mladý brankář Střešovic. [caption id="attachment_82752" align="alignnone" width="630"]Tomáš Jurco vyhrál juniorský šampionát, teď si ale vytyčil další cíle. Foto: Matyáš Klápa Tomáš Jurco vyhrál juniorský šampionát, teď si ale vytyčil další cíle. Foto: Matyáš Klápa[/caption] A komu kromě realizačního týmu reprezentace vděčí za úspěchy? "V Tatranu máme nového trenéra gólmanů Romana Jandu, kterému bych chtěl poděkovat, a pak taky Tofimu (Tomáši Fibigerovi). Oba odvedli neskutečnou práci a pomohli mi k tomu, že jsem se dostal do all-star týmu a vychytal týmu zlato," vyzdvihl význam svých mentorů. V minulém ročníku toho za Tatran moc neodchytal, konkrétně jen 180 minut. To by se po skvělých výkonech na juniorském šampionátu mohlo změnit. "Mojí ambicí je prosadit se do A týmu. Do budoucna chci, aby ze mě byl nejlepší gólman, to bude ještě dlouhá cesta," dodal na závěr.